Σύμφωνα με την Νομοθεσία,

Σκοπός του Συλλόγου είναι:

1. Η στενή συνεργασία μεταξύ οικογενείας και σχολείου με στόχο την συμβολή στην αγωγή και στην εκπαίδευση των μαθητών.
  2. Η καλλιέργεια και η ανάπτυξη στην οικογένεια και στην κοινωνία εκπαιδευτικής συνείδησης, που να διέπεται από τις αρχές του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας και να εδράζεται στο εκπαιδευτικό πνεύμα των αντίστοιχων αρχών του Συντάγματος της Ελληνικής επικράτειας.
  3. Η βελτίωση των όρων φοίτησης και διαβίωσης των μαθητών σε διδακτήρια σύγχρονα,  άνετα και υγιεινά.
  4. Ο εξοπλισμός των σχολείων με σύγχρονα εποπτικά μέσα διδασκαλίας.
  5. Η ίδρυση βιβλιοθηκών, αναγνωστηρίων και εργαστηρίων.
  6. Η συμπαράσταση στους εκπαιδευτικούς λειτουργούς για την ενίσχυση του έργου τους, για την καλή, απρόσκοπτη και αδέσμευτη άσκηση του λειτουργήματός τους.
  7. Η συμπαράσταση στους μαθητές για την ανάπτυξη της πρωτοβουλίας τους και της ευγενικής άμιλλας, για μάθηση και εργασία.

Στοιχεία επικοινωνίας

Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων